  • VS-GB300TH120N
VS-GB300TH120N
advertisement
Manufacturer No:
VS-GB300TH120N
HK JDW NO:
884-VS-GB300TH120N
Package:
Double INT-A-PAK (3 + 4)
Datasheet:
VS-GB300TH120N
Description:
Trans IGBT Module N-CH 1.2KV 500A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-GB300TH120N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Double INT-A-PAK (3 + 4)
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Published
    2015
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    1.645kW
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Half Bridge
  • Element Configuration
    Dual
  • Power - Max
    1645W
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.45V
  • Max Collector Current
    500A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    21.2nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.45V @ 15V, 300A
  • NTC Thermistor
    No
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    21.2nF @ 25V