  • VS-GB50LP120N
VS-GB50LP120N
advertisement
Manufacturer No:
VS-GB50LP120N
HK JDW NO:
884-VS-GB50LP120N
Package:
INT-A-PAK (3 + 4)
Datasheet:
Description:
IGBT 1200V 100A 446W INT-A-PAK
Step5Bar-code shipping tag
VS-GB50LP120N
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    INT-A-PAK (3 + 4)
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2015
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    446W
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Power - Max
    446W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.7V
  • Max Collector Current
    100A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    4.29nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.7V @ 15V, 50A (Typ)
  • NTC Thermistor
    No
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    4.29nF @ 25V