  • VS-GT300FD060N
VS-GT300FD060N
advertisement
Manufacturer No:
VS-GT300FD060N
HK JDW NO:
884-VS-GT300FD060N
Package:
Dual INT-A-PAK (4 + 8)
Datasheet:
VS-GT300FD060N
Description:
IGBT MOD 600V 379A INT-A-PAK
Step5Bar-code shipping tag
VS-GT300FD060N
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    Dual INT-A-PAK (4 + 8)
  • Operating Temperature
    175°C TJ
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Max Power Dissipation
    1.25kW
  • Configuration
    Three Level Inverter
  • Power - Max
    1250W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.5V
  • Max Collector Current
    379A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    250μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Input Capacitance
    23.3nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.5V @ 15V, 300A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    23.3nF @ 30V