  • VS-SD1500C30L
VS-SD1500C30L
advertisement
Manufacturer No:
VS-SD1500C30L
HK JDW NO:
884-VS-SD1500C30L
Package:
DO-200AB, B-PUK
Datasheet:
VS-SD1500C30L
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.64V @ 3000A 50mA @ 3000V 2-Termination Bulk DO-200AB, B-PUK Clamp On
Step5Bar-code shipping tag
VS-SD1500C30L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • JESD-30 Code
    O-CEDB-N2
  • Operating Temperature (Max)
    180°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50mA @ 3000V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.64V @ 3000A
  • Forward Current
    1.6kA
  • Max Surge Current
    14.7kA
  • Output Current-Max
    1600A
  • Application
    HIGH VOLTAGE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    3000V
  • Current - Average Rectified (Io)
    1600A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    3kV
  • Average Rectified Current
    1.6kA
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    50mA
  • Reverse Voltage
    3kV