  • VS-T70HFL60S02
VS-T70HFL60S02
advertisement
Manufacturer No:
VS-T70HFL60S02
HK JDW NO:
884-VS-T70HFL60S02
Package:
D-55 T-Module
Datasheet:
VS-T70HFL60S02
Step5Bar-code shipping tag
VS-T70HFL60S02
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    D-55 T-Module
  • Published
    2013
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Current Rating
    70A
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 600V
  • Forward Current
    70A
  • Max Surge Current
    870A
  • Forward Voltage
    1.73V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    70A
  • Reverse Recovery Time
    200 ns
  • Peak Reverse Current
    100μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    870A
  • Reverse Voltage
    600V