  • VS-UFL130FA60
VS-UFL130FA60
advertisement
Manufacturer No:
VS-UFL130FA60
HK JDW NO:
884-VS-UFL130FA60
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
VS-UFL130FA60
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-UFL130FA60
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    FRED Pt®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    PD-CASE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Diodes
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X4
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    2
  • Power Dissipation-Max
    246W
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.88V @ 120A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Max Surge Current
    800A
  • Output Current-Max
    87A
  • Application
    ULTRA FAST SOFT RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    600V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    130A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    105 ns
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Reverse Voltage
    600V