  • VS-VSKC91/10
VS-VSKC91/10
advertisement
Manufacturer No:
VS-VSKC91/10
HK JDW NO:
884-VS-VSKC91/10
Package:
ADD-A-PAK (3)
Datasheet:
VS-VSKC91/10
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-VSKC91/10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    ADD-A-PAK (3)
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Current Rating
    100A
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10mA @ 1000V
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    100A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Application
    HIGH VOLTAGE POWER
  • Circuit Type
    Diodes
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1000V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1kV
  • Average Rectified Current
    50A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    10mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1kV
  • RMS Current (Irms)
    157A
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    2.115kA
  • Forward Voltage-Max
    1.55V
  • Diode Configuration
    1 Pair Series Connection
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    2.115kA
  • Height
    35mm
  • Length
    92mm
  • Width
    22.6mm