  • VSKEL240-12S20
VSKEL240-12S20
advertisement
Manufacturer No:
VSKEL240-12S20
HK JDW NO:
884-VSKEL240-12S20
Datasheet:
VSKEL240-12S20
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 50mA @ 1200V Bulk 3-MAGN-A-PAK™ Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
VSKEL240-12S20
    3-MAGN-A-PAK™
  • Supplier Device Package
    MAGN-A-PAK®
  • Published
    2012
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    KEL240
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50mA @ 1200V
  • Max Surge Current
    8.4kA
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    250A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.2kV
  • Average Rectified Current
    250A
  • Reverse Recovery Time
    2 μs
  • Peak Reverse Current
    50mA
  • Reverse Voltage
    1.2kV