  • VSKM-S5-3R3U
VSKM-S5-3R3U
advertisement
Manufacturer No:
VSKM-S5-3R3U
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-VSKM-S5-3R3U
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
VSKM-S5-3R3U
Description:
POWER SUPPLY SWITCHING 5W 3.3V
Step5Bar-code shipping tag
VSKM-S5-3R3U
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Weight
    0.077lb 34.93g
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C With Derating
  • Published
    2012
  • Series
    VSKM-S5 (5.5W)
  • Size / Dimension
    2.00Lx1.00W x 0.62 H 50.8mmx25.4mmx15.7mm
  • Feature
    OTP, OVP, SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    Medical
  • Power (Watts)
    5W
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P4
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cULus, EN, IEC
  • Efficiency
    66%
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    1.25A
  • Input Voltage-Nom
    110V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Voltage - Input
    85V~264VAC 110V~370VDC
  • Output Power
    4.2W
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%
  • Height
    15.748mm
  • Length
    50.8mm
  • Width
    25.4mm