  • VUB120-16NOX
VUB120-16NOX
advertisement
Manufacturer No:
VUB120-16NOX
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-VUB120-16NOX
Package:
Module
Datasheet:
VUB120-16NOX
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VUB120-16NOX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Bridge Rectifier Diodes
  • Technology
    Standard
  • Number of Elements
    6
  • Configuration
    BRIDGE, 6 ELEMENTS
  • Diode Type
    Three Phase (Braking)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 1600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.75V @ 30A
  • Output Current-Max
    188A
  • Current - Average Rectified (Io)
    180A
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    1190A
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    1.6kV