  • VUO160-12NO7
VUO160-12NO7
advertisement
Manufacturer No:
VUO160-12NO7
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-VUO160-12NO7
Package:
PWS-E1
Datasheet:
VUO160-12NO7
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VUO160-12NO7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    PWS-E1
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    5
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Bridge Rectifier Diodes
  • Technology
    Standard
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    VUO160
  • Pin Count
  • Voltage - Rated AC
    400V
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    6
  • Configuration
    BRIDGE, 6 ELEMENTS
  • Diode Type
    Three Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200μA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 60A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    175A
  • Output Current-Max
    139A
  • Number of Phases
    3
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    1.2kV
  • Width
    94mm