  • VUO160-18NO7
VUO160-18NO7
advertisement
Manufacturer No:
VUO160-18NO7
HK JDW NO:
401-VUO160-18NO7
Package:
PWS-E1
Datasheet:
VUO160-18NO7
Step5Bar-code shipping tag
VUO160-18NO7
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Package / Case
    PWS-E1
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2012
    5
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Base Part Number
    VUO160
  • Number of Elements
    1
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200μA @ 1800V
  • Power Dissipation
    250W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 60A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    2mA
  • Max Surge Current
    1.8kA
  • Forward Voltage
    1.65V
  • Average Rectified Current
    175A
  • Number of Phases
    3
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    1.95kA
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    1.8kV
  • Height
    30mm
  • Length
    94mm
  • Width
    54mm