  • W156220-2000-TB
W156220-2000-TB
advertisement
Manufacturer No:
W156220-2000-TB
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-W156220-2000-TB
Package:
Datasheet:
W156220-2000-TB
Description:
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Surface Mount Tray Gold Thermoplastic 20 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
W156220-2000-TB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Thermoplastic
  • Housing Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    1502
  • Published
    2005
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    20
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    500VDC
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Female Socket
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch
    2.0066mm
  • Insulation Height
    0.183 4.65mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Insulation Color
    Black
  • Row Spacing - Mating
    0.079 (2.00mm)
  • Contact Finish - Post
    Tin-Lead
  • Housing Color
  • Length
    20mm
  • Width
    3.84mm