  • W31-X2M1G-7.50
W31-X2M1G-7.50
advertisement
Manufacturer No:
W31-X2M1G-7.50
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-W31-X2M1G-7.50
Package:
Datasheet:
W31-X2M1G-7.50
Description:
TE CONNECTIVITY / POTTER & BRUMFIELD W31-X2M1G-7.50CIRCUIT BREAKER, THERMAL, 1P, 250V, 7.5A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
W31-X2M1G-7.50
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Weight
    57.000005g
  • Series
    W31
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    60°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Color
    Black
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Current Rating
    7.5A
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    UL
  • Actuator Type
    Toggle
  • Operating Supply Voltage
    250V
  • ELV
    Non-Compliant
  • Number of Poles
    1
  • Breaker Type
    Thermal
  • Time to Trip
    30 s
  • Trip Current
    7.5A
  • Height
    35.15mm
  • Length
    40.64mm
  • Width
    17.53mm