  • W4S250-CA20-56
W4S250-CA20-56
advertisement
Manufacturer No:
W4S250-CA20-56
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-W4S250-CA20-56
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
AC AXIAL FAN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
W4S250-CA20-56
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Material - Frame
    Steel, Plastic Coating
  • Material - Blade
    Steel
  • Operating Temperature
    -13~104°F -25°C~40°C
  • Series
    W4S250
  • Size / Dimension
    Round - 320mm Dia
  • Feature
    Thermal Overload Protector (TOP)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    3 Wire Leads with Splice Terminals, 3 Wire Leads with Splice Terminals
  • Power (Watts)
    80.0W
  • Voltage - Rated
    115VAC
  • Current Rating (Amps)
    1.12A
  • Ingress Protection
    IP44
  • Approval Agency
    CE, UL
  • Operating Supply Voltage
    230V
  • RPM
    1550 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Height
    250mm