  • WBR1500-50
WBR1500-50
advertisement
Manufacturer No:
WBR1500-50
HK JDW NO:
192-WBR1500-50
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
1.5mF Capacitor 150% 740mA Axial
Step5Bar-code shipping tag
WBR1500-50
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    150%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Capacitance
    1.5mF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.76mA
  • Ripple Current
    740mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • ESR
    250 mΩ
  • Diameter
    16.51mm
  • Length
    46.48mm