  • WCR0805-1K5FI
WCR0805-1K5FI
advertisement
Manufacturer No:
WCR0805-1K5FI
Manufacturer:
Welwyn
HK JDW NO:
14302-WCR0805-1K5FI
Package:
Datasheet:
WCR0805-1K5FI
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 1.5kOhm, 1%,
Quantity:
In Stock : 54020
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
WCR0805-1K5FI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    1.5kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Depth
    1.25mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Rated Temperature
    70°C
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm