  • WH1P040WA1-E6000
WH1P040WA1-E6000
advertisement
Manufacturer No:
WH1P040WA1-E6000
Manufacturer:
JAE Electronics
HK JDW NO:
398-WH1P040WA1-E6000
Package:
Datasheet:
WH1P040WA1-E6000
Description:
Plug, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 40 Positions WH1 Gold
Quantity:
In Stock : 7742
Step5Bar-code shipping tag
WH1P040WA1-E6000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    WH1
  • Published
    2010
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Plug, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    40
  • Number of Rows
    2
  • Pitch
    0.016 0.40mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Finish Thickness
    3.94μin 0.10μm
  • Height Above Board
    0.030 0.75mm
  • Stack Height (Mating)
    1mm