  • WP3-S050VA1-R6000
WP3-S050VA1-R6000
advertisement
Manufacturer No:
WP3-S050VA1-R6000
Manufacturer:
JAE Electronics
HK JDW NO:
398-WP3-S050VA1-R6000
Package:
Datasheet:
WP3-S050VA1-R6000
Description:
CONN RCPT 0.4MM 50POS DUAL SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
WP3-S050VA1-R6000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Plastic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    WP3
  • Feature
    Solder Retention
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Connector Type
    Receptacle, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    50
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -45°C
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    50V
  • Pitch
    0.016 0.40mm
  • Current Rating
    400mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Contact Finish Thickness
    3.94μin 0.10μm
  • Height Above Board
    0.039 1.00mm
  • Stack Height
    1mm