  • WNSC101200Q
WNSC101200Q
advertisement
Manufacturer No:
WNSC101200Q
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
HK JDW NO:
887-WNSC101200Q
Package:
Datasheet:
Description:
RECTIFIER DIODE Diode Rectifier 2-Termination
Quantity:
In Stock : 1813
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
WNSC101200Q
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON CARBIDE
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Technology
    SCHOTTKY
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    THROUGH-HOLE
  • Reference Standard
    IEC-60134
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Diode Type
    RECTIFIER DIODE
  • Case Connection
    CATHODE
  • Output Current-Max
    10A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    1200V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AC
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    110A
  • Forward Voltage-Max
    1.6V
  • Reverse Current-Max
    200μA
  • Reverse Test Voltage
    1200V