  • WR-40PB-HF-HD-A1E
WR-40PB-HF-HD-A1E
advertisement
Manufacturer No:
WR-40PB-HF-HD-A1E
Manufacturer:
JAE Electronics
HK JDW NO:
398-WR-40PB-HF-HD-A1E
Package:
Datasheet:
WR-40PB-HF-HD-A1E
Description:
Plug, Outer Shroud Contacts Strip 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount, Right Angle 40 Positions WR Gold SMD/SMT Bronze
Quantity:
In Stock : 15772
Step5Bar-code shipping tag
WR-40PB-HF-HD-A1E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Polyphenylene
  • Packaging
    Strip
  • Series
    WR
  • Published
    2004
  • Feature
    Board Guide, Solder Retention
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Connector Type
    Plug, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    40
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    300mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Contact Finish Thickness
    3.94μin 0.10μm
  • Height Above Board
    0.185 4.70mm