  • WSL0603R0250FEA
WSL0603R0250FEA
advertisement
Manufacturer No:
WSL0603R0250FEA
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-WSL0603R0250FEA
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
WSL0603R0250FEA
Description:
RES 0.025 OHM 1% 1/10W 0603
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
WSL0603R0250FEA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -65°C~170°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    WSL
  • Size / Dimension
    0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±75ppm/°C
  • Resistance
    25mOhm
  • Composition
    Metal Element
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Technology
    METAL STRIP
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
  • Working Voltage
    0.05V
  • Height
    457.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.021 0.53mm