  • WSL1206R0250FEB
WSL1206R0250FEB
advertisement
Manufacturer No:
WSL1206R0250FEB
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-WSL1206R0250FEB
Package:
1206
Datasheet:
WSL1206R0250FEB
Description:
WSL Series, Metal Element, 25mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C
Quantity:
In Stock : 7322
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
Feature
• Fully welded construction from Power Metal
Strip® resistors are ideal for all types of current
Sensing, voltage dividing and pulsing application
• Parent company’s processing technology production
Very low resistance values (as low as 0.0005)
• Sulfur resistance through structure
Not affected by high sulfur environment
• Very low inductance 0.5 nH to 5 nH
• Low thermal EMF (< 3 μV/°C)
• AEC-Q200 compliant (1)
Step5Bar-code shipping tag
WSL1206R0250FEB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    WSL
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    170°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Length
    3.2mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Contact Plating
    Tin
  • Radiation Hardening
    No
  • Number of Pins
    1206
  • Package / Case
  • Height
    635μm
  • Width
    1.6mm
  • Resistance
    25mOhms
  • Operating Temperature
    -65°C~170°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Height Seated (Max)
    0.035 0.89mm
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Power Rating
    250mW
  • Composition
    Metal Element
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±75ppm/°C
  • Supplier Device Package
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W