  • X1228V14Z
X1228V14Z
advertisement
Manufacturer No:
X1228V14Z
HK JDW NO:
391-X1228V14Z
Package:
TSSOP
Datasheet:
X1228V14Z
Description:
14 Terminations5V 14 Pin Real Time ClocksTimer or RTC Subcategory0.032MHz
Purchasing and Inquiry
X1228V14Z Overview
There is a package called TSSOP which contains real time clocks, and you can find real time clocks there.The package is in the form of Bulk.When a transmission line is terminated with 14 terminations, it means that the RTC module that terminates the line matches its characteristic impedance.5V is the supply voltage of this RTC real time clock.It is equipped with 14 pins.There are such RTCs in Timer or RTC subcategory.In the RTC times you will find a memory of 512B which is available for your programs and data storage.The output frequency of this real time analog clock should not exceed 0.032MHz Hz.Mounting type Surface Mount matches the RTC module.There are 3/5V power supplies attached to it.Following an input signal, there are 1 timers that output a signal at a preset time.-40°C is the minimum operating temperature.Temperatures below 85°C are recommended for operation.It reaches 5.5V when the maximal supply voltage (Vsup) is reached.In this electrical real time analog clock, there is a uPs/uCs/Peripheral ICs type of TIMER, REAL TIME CLOCK.Normal operation requires a supply voltage (Vsup) greater than 2.7V.
X1228V14Z Features
TSSOP package
14 terminations
14 pin count
3/5V power supplies
X1228V14Z Applications
There are a lot of Intersil (Renesas Electronics America) X1228V14Z Real Time Clocks applications.
  • Metering
  • GPS/Telematics Devices
  • Embedded Time Stamping
  • Mobile telephones
  • Embedded Time Stamping
  • Portable Instruments
  • Switcher
  • Medicine Dispenser
  • Mobile equipment
  • Medical Devices
Step5Bar-code shipping tag
X1228V14Z
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to X1228V14Z.
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    2-Wire, I2C, Serial
  • Memory Size
    512B
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Number of Timers
    1
  • Time Format
    HH:MM:SS (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm