  • X1288V14T1
X1288V14T1
advertisement
Manufacturer No:
X1288V14T1
HK JDW NO:
391-X1288V14T1
Package:
TSSOP
Datasheet:
X1288V14T1
Description:
14 Terminations5V 14 Pin Real Time ClocksTimer or RTC Subcategory0.032MHz
Purchasing and Inquiry
X1288V14T1 Overview
TSSOP contains real time clocks.There are 14 terminations, which are the practice of ending a transmission line welectronic time clocksh a RTC module that matches the characteristic impedance of the line.This RTC real time clock is powered by 5V volts.With its 14 pins, it has the necessary functions.In the subcategory of Timer or RTC, the RTCs can be found.In the RTC times you will find a memory of 31.3kB which is available for your programs and data storage.Neither real time clocks' output frequency nor real time clocks' response frequency should exceed 0.032MHz.There is a type of mounting for this RTC module: Surface Mount.There are 5V power supplies attached to it.There are 1 timers, which are control real time clocks that output a signal at a preset time after an input signal is received.Ideally, the operating temperature should be higher than -40°C.The operating temperature should be lower than 85°C.It reaches 5.5V when the maximal supply voltage (Vsup) is reached.The type of uPs/uCs/peripheral ICs in this electrical real time analog clock is TIMER, REAL TIME CLOCK.The supply voltage (Vsup) should be kept above 4.5V for normal operation.
X1288V14T1 Features
TSSOP package
14 terminations
14 pin count
5V power supplies
X1288V14T1 Applications
There are a lot of Intersil (Renesas Electronics America) X1288V14T1 Real Time Clocks applications.
  • Medical Equipment
  • Elapsed time counter
  • Time keeping application
  • Point-of-Sale Equipment
  • Medical Devices
  • Embedded Systems
  • Printers and copiers
  • Metering
  • Data loggers
  • Battery backed up systems
Step5Bar-code shipping tag
X1288V14T1
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    2-Wire, I2C, Serial
  • Memory Size
    31.3kB
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    TIMER, REAL TIME CLOCK
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Number of Timers
    1
    YY-MM-DD-dd
  • Time-Min
    1/100SECOND
  • Interrupt Capability
    Y
  • Volatile
    YES
  • Information Access Method
    I2C
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm