  • X4045M8IZ-4.5A
X4045M8IZ-4.5A
advertisement
Manufacturer No:
X4045M8IZ-4.5A
HK JDW NO:
391-X4045M8IZ-4.5A
Package:
MSOP
Datasheet:
Description:
5V 8 Terminals Voltage supervisor 1 Channels Min 4.5V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 3387
Step5Bar-code shipping tag
X4045M8IZ-4.5A
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    MSOP
  • Number of Pins
    8
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 4.62V; SELECTABLE WATCHDOG TIMER, POWER ON RESET
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Operating Supply Current
    3mA
  • Max Supply Current
    3mA
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Reset
    Active High
  • Voltage - Threshold
    4.62V
  • Reset Timeout
    100 ms
  • Min Reset Threshold Voltage
    4.5V
  • Max Reset Threshold Voltage
    4.75V
  • Undervoltage Threshold
    4.5V
  • Overvoltage Threshold
    4.75V
  • Number of Monitored Inputs
  • Reset Delay Time
    400 ms
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm