  • X9110TV14I
X9110TV14I
advertisement
Manufacturer No:
X9110TV14I
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-X9110TV14I
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9110TV14I
Description:
14 Terminations5V 14 Pin Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9110TV14I Overview
A package containing 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files contains it.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.It is accessible in the Tube package to secure the digital analogic.This pentometer has 1024 taps to protect against overcurrent.A termination of 14 is intended.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 100000Ohm.The performance of 5V is provided by 5V.The digi devices show 14 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 5V.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.A flow limit of 100kOhm can be applied.This digital variable resistor contains the value Selectable Address.There are two additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORY
X9110TV14I Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9110TV14I Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC X9110TV14I Digital Potentiometers applications.
  • Adjustable gain amplifiers
  • Cell phone
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Power supply
  • Adjustable current control
  • Healthcare Products
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Refrigerator
  • Industrial control
  • Analogue circuit
Step5Bar-code shipping tag
X9110TV14I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    14
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    1024
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm