  • XB24DZ7PIS-004
XB24DZ7PIS-004
advertisement
Manufacturer No:
XB24DZ7PIS-004
HK JDW NO:
249-XB24DZ7PIS-004
Datasheet:
XB24DZ7PIS-004
Purchasing and Inquiry
XB24DZ7PIS-004 Overview
The RF Transceiver is mounted using Surface Mount.This RF Transceiver module utilizes the Tray package for optimized performance.Throughout this RF Transceiver module, there are 20 terminations.Transceivers should be operated at -40°C~85°C temperature while operating.This RF Transceiver Module, belonging to the XBee? ZigBee? family.RF Transceiver is capable of supplying a voltage of 2.1V~3.6V volts.2.4GHz Hz is the frequency at which the Transceiver operates.
XB24DZ7PIS-004 Features
Surface Mount
Tray package
20 terminations
2.1V~3.6V volts
XB24DZ7PIS-004 Applications
There are a lot of Digi XB24DZ7PIS-004 RF Transceiver Modules applications.
  • Automotive
  • Power Amplifier (PA)
  • Retail
  • Wireless Price Tags
  • Internet Radio
  • Health and Fitness
  • Smart Meters
  • Receive
  • Low-power IoT applications
  • LED Lighting
Step5Bar-code shipping tag
XB24DZ7PIS-004
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Module
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2014
  • Series
    XBee® ZigBee®
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    20
  • Voltage - Supply
    2.1V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    THROUGH-HOLE
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    2.4GHz
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-T20
  • Data Rate
    250kbps
  • Utilized IC / Part
    EM3587
  • Protocol
    Zigbee®
  • Telecom IC Type
    TELECOM CIRCUIT
  • Power - Output
    8dBm
  • RF Family/Standard
  • Antenna Type
    Integrated, Trace
  • Sensitivity
    -102dBm
  • Serial Interfaces
    SPI, UART
  • Current - Receiving
    31mA
  • Current - Transmitting
    45mA