  • XBP24BZ7UIT-004
XBP24BZ7UIT-004
advertisement
Manufacturer No:
XBP24BZ7UIT-004
HK JDW NO:
249-XBP24BZ7UIT-004
Datasheet:
XBP24BZ7UIT-004
Purchasing and Inquiry
XBP24BZ7UIT-004 Overview
In order to mount the RF Transceiver, Through Hole is used.This RF Transceiver module utilizes the Bulk package for optimized performance.Transceivers should be operated at -40°C~85°C temperature while operating.The RF Transceiver Module belongs to the XBee-Pro? ZB S2B family.RF Transceivers that can supply 2.7V~3.6V volts are available.2.4GHz is the RF Transceiver Module's frequency.There are many applications that use the Transceiver with Through Hole mounted.
XBP24BZ7UIT-004 Features
Through Hole
Bulk package
2.7V~3.6V volts
XBP24BZ7UIT-004 Applications
There are a lot of Digi XBP24BZ7UIT-004 RF Transceiver Modules applications.
  • Power Amplifier (PA)
  • Remote Device Management
  • Digital Remote
  • Patient Asset Tracking
  • Health care
  • Smart Meters
  • Industrial and Data Logger
  • Low Noise Amplifier (LNA)
  • Internet Radio
  • Wireless Price Tags
Step5Bar-code shipping tag
XBP24BZ7UIT-004
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    XBee-Pro® ZB S2B
  • Part Status
    Obsolete
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Operating Supply Voltage
    3.6V
  • Interface
    ADC, I2C, PWM, SPI, UART
  • Data Rate
    250kbps
  • Utilized IC / Part
    EM357
  • Protocol
    Zigbee®
  • Antenna Type
    Antenna Not Included, U.FL
  • Current - Receiving
    47mA~62mA
  • Current - Transmitting
    205mA~220mA