  • XBP24CAWIT-001
XBP24CAWIT-001
advertisement
Manufacturer No:
XBP24CAWIT-001
Manufacturer:
Digi
HK JDW NO:
249-XBP24CAWIT-001
Package:
Module
Datasheet:
XBP24CAWIT-001
Purchasing and Inquiry
XBP24CAWIT-001 Overview
To mount, RF Transceivers use Through Hole.It uses the Tray package in order to optimize the performance of this RF Transceiver module.During Transceiver operation, the operating temperature should remain at -40°C~85°C.Known as a RF Transceiver Module, this module is part of the XBee-Pro? 802.15.4 family.RF Transceivers with 2.7V~3.6V voltage capabilities can be used.A 2.4GHz frequency is used by the RF Transceiver Module.
XBP24CAWIT-001 Features
Through Hole
Tray package
2.7V~3.6V volts
XBP24CAWIT-001 Applications
There are a lot of Digi XBP24CAWIT-001 RF Transceiver Modules applications.
  • Health and Fitness
  • Retail
  • Utility and Smart Energy
  • Receive
  • Patient Asset Tracking
  • Switch
  • Security Systems
  • Industrial and Data Logger
  • Remote Control
  • Home and Security
Step5Bar-code shipping tag
XBP24CAWIT-001
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2016
  • Series
    XBee-Pro® 802.15.4
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Data Rate
    1Mbps
  • Utilized IC / Part
    EM357
  • Power - Output
    18dBm
  • RF Family/Standard
  • Antenna Type
    Integrated, Wire Antenna
  • Sensitivity
    -101dBm
  • Serial Interfaces
    SPI, UART
  • Current - Receiving
    31mA
  • Current - Transmitting
    120mA