  • XBP24CZ7PISB003
XBP24CZ7PISB003
advertisement
Manufacturer No:
XBP24CZ7PISB003
HK JDW NO:
249-XBP24CZ7PISB003
Datasheet:
XBP24CZ7PISB003
Purchasing and Inquiry
XBP24CZ7PISB003 Overview
RF Transceiver' mounting is done according to the Surface Mount method.As a result of the use of the Tray package, the performance of this RF Transceiver module is optimized.As long as its operating temperature is -40°C~85°C, Transceiver should perform well.This RF Transceiver Module belongs to the XBee-Pro? ZigBee? family.RF Transceivers with 2.7V~3.6V voltage capabilities can be used.RF Transceiver Modules operate at 2.4GHz Hz.In many applications, this Transceiver is mounted with a Surface Mount bus.
XBP24CZ7PISB003 Features
Surface Mount
Tray package
2.7V~3.6V volts
XBP24CZ7PISB003 Applications
There are a lot of Digi XBP24CZ7PISB003 RF Transceiver Modules applications.
  • Transmit
  • Power Amplifier (PA)
  • Industrial Controls
  • Digital Remote
  • Utility and Smart Energy
  • Industrial and Data Logger
  • Chemical Sensors
  • Automotive
  • Internet of Things (IoT)
Step5Bar-code shipping tag
XBP24CZ7PISB003
    Select All
  • Factory Lead Time
    1 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2012
  • Series
    XBee-Pro® ZigBee®
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Operating Supply Voltage
    3.6V
  • Interface
    SPI, UART
  • Memory Size
    32kB Flash 2kB RAM
  • Data Rate
    1Mbps
  • Utilized IC / Part
    EM357
  • Protocol
    Zigbee®
  • Antenna Type
    Integrated, Trace
  • Sensitivity
    -101dBm
  • Current - Receiving
    31mA~45mA
  • Current - Transmitting
    120mA