  • XC164CM16F40FBAFXQMA1
XC164CM16F40FBAFXQMA1
advertisement
Manufacturer No:
XC164CM16F40FBAFXQMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-XC164CM16F40FBAFXQMA1
Package:
64-LQFP
Description:
128KB 128K x 8 FLASH C166SV2 16-Bit Microcontroller XC16x Series SA*XC164CM 64 Pin 40MHz 2.5V 64-LQFP
Purchasing and Inquiry
XC164CM16F40FBAFXQMA1 Overview
Due to the benefits of saving space, it is available in the 64-LQFP package. A Surface Mount mounting method is used. You can find it in the package of Tray. There is a C166SV2 as core processor in this device. In order to work effectively, the temperature should be kept at -40°C~85°C TA. Memory type FLASH is used for program memory. 47 I/Os have been provided by the device. It has a part number of SA*XC164CM that can be used to locate similar components. The terminals are positioned at QUAD. As far as terminations are concerned, there are 64 terminations present. There are a number of electrical components in the XC16x series, including this one. The supply voltage of 2.5V allows for high efficiency. As for the uPs/uCs/peripheral ICs, this gadget has MICROCONTROLLER. A number of 64 pins are used to construct it. It is mounted based on the method of Surface Mount. A device with a memory size of 128kB can store programs and data. This device achieves excellent efficiency at frequencies of 40MHz. A total of 5 timers/counters have been set up. There is also the property of A/D CONVERTERS WITH 8-BIT RESOLUTION IS ALSO THERE. There is an oscillator type Internal used in this circuit.
XC164CM16F40FBAFXQMA1 Features
64-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
XC164CM16F40FBAFXQMA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies XC164CM16F40FBAFXQMA1 Microcontroller applications.
  • Teletext terminals
  • Heart rate monitors
  • Keyboards
  • Binding machines
  • Ipad
  • Xbox
  • Electromechanical control
  • Measuring revolving objects
  • Fabric
  • Electronic jamming systems
Step5Bar-code shipping tag
XC164CM16F40FBAFXQMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Series
    XC16x
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Additional Feature
    A/D CONVERTERS WITH 8-BIT RESOLUTION IS ALSO THERE
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    SA*XC164CM
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    CAN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    128kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    47
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.35V~2.7V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    C166SV2
  • Peripherals
    PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Connectivity
    CANbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 14x8/10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • ROM (words)
    131072
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm