  • XC17S100ASO20I
XC17S100ASO20I
advertisement
Manufacturer No:
XC17S100ASO20I
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC17S100ASO20I
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
XC17S100ASO20I
Description:
Surface Mount Tube Configuration Proms for FPGAs 1 (Unlimited) OTP Obsolete XC17S100A
Purchasing and Inquiry
XC17S100ASO20I Overview
The package uses a neat 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) interface.Packing on the outside is Tube.Licensed to operate in -40°C~85°C.The OTP programming language can be used to program it.The voltage fed to it is 3V~3.6V.I have mounted this memory device in Surface Mount.Other components related to "XC17S100A" can also be found by searching the word.In order for it to function, it requires a voltage supply of 3.3V.With different functions, 20 terminations can be used.As long as the maximum voltage of the memory device is 3.6V, then the memory device can be used.If the device needs to be supplied with power, then a minimum voltage of 3V is required.A CONFIGURATION MEMORY memory chip like this is used for data storage.Reflow soldering should be done at no higher than 225 degrees.There are 20 pins on it.Through SERIAL-processing, data is transmitted from this memory to the CPU.For the memory chip to operate, it requires a voltage not exceeding 0.015mA.With the part are included 20 pins.A COMMON configuration is used for the memory's I/O.The 3.3V company recommends that users apply 3.3V to a part before using it so the part will be able to run safely and reliably in a circuit.
XC17S100ASO20I Features
Operating temperature: -40°C~85°C.
OTP program capability.
CONFIGURATION MEMORY memory IC.
SERIAL processing.
COMMON I/O equipped.
XC17S100ASO20I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC17S100ASO20I applications of configuration proms for FPGAs.
  • DVD disk buffer
  • embedded logic
  • networking
  • hard disk drive (HDD)
  • multimedia computers
  • servers
  • eDRAM
  • networks
  • nonvolatile BIOS memory
  • mainframes
Step5Bar-code shipping tag
XC17S100ASO20I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC17S100A
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Programmable Type
    OTP
  • Supply Current-Max
    0.015mA
  • Organization
    781216X1
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    1
  • Density
    1 Mb
  • Standby Current-Max
    0.001A
  • Parallel/Serial
    SERIAL
  • I/O Type
    COMMON
  • Memory IC Type
    CONFIGURATION MEMORY
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    12.8mm
  • Width
    7.5mm