  • XC2C256-7CP132C
XC2C256-7CP132C
advertisement
Manufacturer No:
XC2C256-7CP132C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC2C256-7CP132C
Package:
132-TFBGA, CSPBGA
Datasheet:
XC2C256-7CP132C
Description:
0.5mm PMIC CoolRunner II Series XC2C256 132 Pin 1.8V 132-TFBGA, CSPBGA
Purchasing and Inquiry
XC2C256-7CP132C Overview
256macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.There is a 132-TFBGA, CSPBGA package containing it.The device is programmed with 106 I/O ports.There is a 132terminations set on devices.As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers and freight.Power is provided by a supply voltage of 1.8V volts.It is included in Programmable Logic Devices.It is recommended that the chip be packaged by Tray.To ensure reliability, the device operates at a temperature of [0].Surface Mountshould be used for mounting the chip.This type of FPGA is a part of the CoolRunner II series.It has 132pins programmed.If you use this device, you will also find [0].According to the XC2C256, its related parts can be found.In digital circuits, there are 6000gates, which act as a basic building block.In order to maintain high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].Surface Mountmounts this electronic component.132pins are included in its design.Initially, the maximum supply voltage (Vsup) is 1.9V.It is important to make sure that the maximum frequency is less than 152MHz.The fundamental building block consists of 16logic elements/cells.
XC2C256-7CP132C Features
132-TFBGA, CSPBGA package
106 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
132 pin count
132 pins
XC2C256-7CP132C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC2C256-7CP132C CPLDs applications.
  • Protection relays
  • TIMERS/COUNTERS
  • Software-driven hardware configuration
  • Synchronous or asynchronous mode
  • Custom state machines
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • State machine control
  • Dedicated input registers
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • Page register
Step5Bar-code shipping tag
XC2C256-7CP132C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    132-TFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    132
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2001
  • Series
    CoolRunner II
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    132
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    REAL DIGITAL DESIGN TECHNOLOGY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC2C256
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Number of I/O
    106
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    16
  • Number of Gates
    6000
  • Max Frequency
    152MHz
  • Speed Grade
    7
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    256
  • JTAG BST
    YES
  • Voltage Supply - Internal
    1.7V~1.9V
  • Delay Time tpd(1) Max
    6.7ns
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm