  • XC2S200-5FGG256I
XC2S200-5FGG256I
advertisement
Manufacturer No:
XC2S200-5FGG256I
Manufacturer:
Xilinx Inc.
HK JDW NO:
903-XC2S200-5FGG256I
Package:
256-BGA
Datasheet:
XC2S200-5FGG256I
Description:
2.5V V 2mm mm FPGAs Spartan®-II Series 256-BGA 1mm mm 256
Quantity:
In Stock : 500
Purchasing and Inquiry
XC2S200-5FGG256I Overview
In the package 256-BGA, this product is provided. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. A total of 176 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. The basic building blocks of logic contain 5292 logic elements/cells. Supply voltage is 2.5V volts. There is a Field Programmable Gate Arrays family component in this FPGA part. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. With a supply voltage of 2.375V~2.625V, this device operates with ease. This is a type of FPGA that is part of the Spartan®-II series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin -40°C~100°C TJ when the device is operating. In this device, 284 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. In total, the terminations of this piece are 256. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 57344 bfpga electronics s of RAM. XC2S200 is the base part number that can be used to identify related parts. The RAM si7kBe of this FPGA module reaches 7kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. The device has 256 pins which are included in the design. The FPGA is built as an array of 1176 latches or CLBs. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. In operation with 2.5V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. A basic building block for this type of building block consists of 200000 gates. I am going to present you with a device that is equipped with 256 pins. Fpga semiconductor typically uses a crystal oscillating at 263MHz.
XC2S200-5FGG256I Features
176 I/Os
Up to 57344 RAM bits
256 LABs/CLBs
XC2S200-5FGG256I Applications
There are a lot of Xilinx Inc.
XC2S200-5FGG256I FPGAs applications.
  • Voice recognition
  • Cryptography
  • Filtering and communication encoding
  • Aerospace and Defense
  • Medical Electronics
  • Audio
  • Automotive
  • Consumer Electronics
  • Distributed Monetary Systems
  • Data Center
Step5Bar-code shipping tag
XC2S200-5FGG256I
  • Published
    2004
  • Series
    Spartan®-II
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    EAR99
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Length
    17mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Number of Pins
    256
  • Package / Case
    256-BGA
  • Width
    17mm
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • JESD-609 Code
    e1
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Base Part Number
    XC2S200
  • Pin Count
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Outputs
    284
  • RAM Size
    7kB
  • Number of I/O
    176
  • Voltage - Supply
    2.375V~2.625V
  • Clock Frequency
    263MHz