XC3S50-4VQ100I
XC3S50-4VQ100I
903-XC3S50-4VQ100I
100-TQFP
1.2V V 1.2mm mm FPGAs Spartan?-3 Series 100-TQFP 0.5mm mm 100
Purchasing and Inquiry
XC3S50-4VQ100I Overview
This package is included in the 100-TQFP package and is available for purchase. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. A total of 63 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. A fundamental building block consists of 1728 logic elements/cells. An electrical supply voltage of 1.2V powers it. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. In order for it to operate, the supply voltage must be 1.14V~1.26V . There are many types of FPGAs in the Spartan?-3 series, this is one of them. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within -40°C~100°C TJ when operating. The device has 63 outputs that are integrated into it. A model of this FPGA is contained in Bulk for the purpose of saving space. The total number of terminations is 100. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 73728 bfpga electronics s of RAM. The RAM si9kBe of this FPGA module reaches 9kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. The device is designed with 100 pins in total. An array of 192 LABs/CLBs is built into the FPGA. With a 1.2V supply voltage, designers can fully utilize the flexibility of the device. The device runs on a 1.21.2/3.32.5V battery and requires no additional power supply to operate. The building block that forms the basis of the system contains 50000 gates. A total of 100 pins are included in this device. In order to make the architecture work, 192 CLBs are used.