  • XC6802A42X4R-G
XC6802A42X4R-G
advertisement
Manufacturer No:
XC6802A42X4R-G
HK JDW NO:
817-XC6802A42X4R-G
Package:
6-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
XC6802A42X4R-G
Description:
Constant XC6802 6-XDFN Exposed Pad Tape & Reel (TR) XC680x Series 5V 6 Terminals
Purchasing and Inquiry
XC6802A42X4R-G Overview
If you are looking for it in the Tape & Reel (TR) package, then you have found it.There is a 6-XDFN Exposed Pad package included with this item that you will need to take care of.This device is mounted using type Surface Mount.The best thing to do is to set the temperature to -40°C~85°C TA.An analog IC of POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT is used in this device.To charge the device, you will need to supply it with Constant of current.It is possible to find related parts of this device by using the base part number XC6802.There are no terminations in it at all.For the battery pack, it is set to 4.2V.When charging current is maximum, it is rated at 800mA.The number of channels available is 1.In this case, the device's maximum supply voltage is 6V.Batteries with 5V should be able to power it.This device is a member of subcategory Power Management Circuits.In most cases, the maximum supply voltage (Vsup) is set to 0.035mA.There is 5V power supply set for the part.This electrical component is part of the XC680x series.
XC6802A42X4R-G Features
Battery pack voltage of 4.2V
1 channels
Power Management Circuits subcategory
6-XDFN Exposed Pad package
XC6802A42X4R-G Applications
There are a lot of Torex Semiconductor Ltd XC6802A42X4R-G Battery Chargers ICs applications.
  • Embedded automotive applications
  • Shop charger
  • Industrial
  • Portable speaker systems
  • USB power delivery (USB-C) devices
  • Electronic dictionary
  • Power tools
  • Drone
  • Mobile lighting
  • Portable devices
Step5Bar-code shipping tag
XC6802A42X4R-G
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Silver/Gold (Ni/Ag/Au)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.55mm
  • Base Part Number
    XC6802
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-N6
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.035mA
  • Fault Protection
    Over Temperature
  • Battery Chemistry
    Lithium Ion/Polymer
  • Number of Cells
  • Voltage - Supply (Max)
    6V
  • Current - Charging
    Constant
  • Charge Current - Max
    800mA
  • Battery Pack Voltage
    4.2V
  • Height Seated (Max)
    0.4mm
  • Length
    2mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    6-XDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA