  • XC6VSX315T-3FFG1156C
XC6VSX315T-3FFG1156C
advertisement
Manufacturer No:
XC6VSX315T-3FFG1156C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC6VSX315T-3FFG1156C
Package:
1156-BBGA, FCBGA
Description:
1V V FPGAs Virtex?-6 SXT Series 1156-BBGA, FCBGA 1mm mm
Purchasing and Inquiry
XC6VSX315T-3FFG1156C Overview
In the package 1156-BBGA, FCBGA, this product is provided. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. The device has 600 I/O ports for more coherent data transfer. A fundamental building block consists of 314880 logic elements/cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 1V volts is required. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGAs includes this part. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 0.95V~1.05V and uses a battery to supply power. It is a type of FPGA belonging to the Virtex?-6 SXT seies. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range 0°C~85°C TJ while the machine is operating. With this device, you will be able to make use of 600 outputs. This FPGA model is contained in Tray for space saving. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 25952256. In order to find related parts, use the part number XC6VSX315T as a base. For the program to work properly, the RAM si3.1MBe of this FPGA module must reach 3.1MB GB in order to ensure normal operation. There are 1156 pins on this device. This FPGA is built as an array of 24600 LABs/CLBs. Having stated that, if this FPGA is mounted in Surface Mount, then it may be able to perform fantastically according to its specifications. A 1V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. The device runs on a 11.2/2.5V battery and requires no additional power supply to operate. Typically, it uses a crystal oscillating at 1412MHz in order to operate.
XC6VSX315T-3FFG1156C Features
600 I/Os
Up to 25952256 RAM bits
1156 LABs/CLBs
XC6VSX315T-3FFG1156C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC6VSX315T-3FFG1156C FPGAs applications.
  • Cryptography
  • Filtering and communication encoding
  • High Performance Computing
  • Automotive
  • Industrial Ethernet
  • Distributed Monetary Systems
  • Video & Image Processing
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Telecommunication
  • Enterprise networking
Step5Bar-code shipping tag
XC6VSX315T-3FFG1156C
    10 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    1156-BBGA, FCBGA
  • Number of Pins
    1156
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    Virtex®-6 SXT
  • JESD-609 Code
    e1
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.95V~1.05V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC6VSX315T
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B
  • Number of Outputs
    600
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1V
  • Power Supplies
    11.2/2.5V
  • Number of I/O
    600
  • RAM Size
    3.1MB
  • Clock Frequency
    1412MHz