  • XE167FH200F100LABKXUMA1
XE167FH200F100LABKXUMA1
advertisement
Manufacturer No:
XE167FH200F100LABKXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-XE167FH200F100LABKXUMA1
Package:
144-LQFP Exposed Pad
Description:
1.56MB 1.56M x 8 FLASH C166SV2 16-Bit Microcontroller XE16xxH Series 144 Pin 100MHz 5V 144-LQFP Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
XE167FH200F100LABKXUMA1 Overview
Due to its space-saving qualities, it is available in the 144-LQFP Exposed Pad package. Using Surface Mount, it is mounted. It comes in a Tape & Reel (TR) package. It is equipped with a C166SV2 core processor. It is important to keep the temperature at -40°C~125°C TA while working. FLASH is the type of program memory used by it. 118 I/Os have been provided by the device. QUAD is the location of its terminals. It consists of 144 terminationals. In the XE16xxH series, this electrical component is found. This is due to the fact that the supply voltage is 5V, resulting in high efficiency. MICROCONTROLLER, RISC is the uPs/uCs/Peripheral IC chip in this gadget. A number of 144 pins are used to construct it. There are 144 pins on it. The devices have a maximum memory size of 1.6MB that can be used to store programs and data. The system is highly efficient when working at a frequency of 100MHz. 5 counters/timers are currently active. During normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 3V. An oscillator type Internal is required for it to work.
XE167FH200F100LABKXUMA1 Features
144-LQFP Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
XE167FH200F100LABKXUMA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies XE167FH200F100LABKXUMA1 Microcontroller applications.
  • DCS control intelligent sensor
  • Data acquisition and control
  • Electrocardiogram (EKG)
  • Keyboards
  • Torpedo guidance
  • Digital cameras
  • Auto-breaking system
  • Temperature sensing and controlling devices
  • Hand-held metering systems
  • Walkie talkies
Step5Bar-code shipping tag
XE167FH200F100LABKXUMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LQFP Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Series
    XE16xxH
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, I2C, I2S, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    1.6MB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    118
  • RAM Size
    138K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    C166SV2
  • Peripherals
    I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    1.56MB 1.56M x 8
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, I2C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 24x10b
  • Watchdog Timer
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Address Bus Width
    24
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm