  • XPC860PZP50D4
XPC860PZP50D4
advertisement
Manufacturer No:
XPC860PZP50D4
HK JDW NO:
318-XPC860PZP50D4
Package:
Datasheet:
XPC860PZP50D4
Description:
1.27mm 3.3V 32-bit Microprocessor 357-Pin 3.3V
Purchasing and Inquiry
XPC860PZP50D4 Overview
In terms of uPs and uCs as well as peripheral ICs, this is a MICROPROCESSOR, RISC. The total number of terminations is 357. Using a 3.3V voltage supply, the microprocessor should turn on and run. It has a 32-Bit architecture. For functions of 357 pins, please refer to the datasheets. It can supply a maximum current of 3.465V. This microprocessor is a typical Other Microprocessor ICs. 32 is the width of the external data bus on this CPU. 357 pins are injected into the part body. There is 50MHz clock frequency for the microprocessor. The micro processor requires 3.3V power supplies according to the datasheets.
XPC860PZP50D4 Features
32-Bit Structure
XPC860PZP50D4 Applications
  • Auto-breaking system
  • Heart rate monitors
  • Measuring revolving objects
  • Laminators
  • Blenders
  • Fabric
  • Consumer electronics products
  • Smartphones-calling, video calling, texting, email
  • Calculators
  • Process control devices
Step5Bar-code shipping tag
XPC860PZP50D4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    357
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    357
  • ECCN Code
    5A991
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Microprocessor ICs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.465V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Speed
    50 MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Clock Frequency
    50MHz
  • Bit Size
    32
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Height Seated (Max)
    2.05mm
  • Length
    25mm
  • Width
    25mm