  • Y16296K80000F9R
Y16296K80000F9R
advertisement
Manufacturer No:
Y16296K80000F9R
HK JDW NO:
890-Y16296K80000F9R
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR VFCP Series, Metal Foil, 6.8kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~150°C
Step5Bar-code shipping tag
Y16296K80000F9R
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.01mmx1.24mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±0.2ppm/°C
  • Resistance
    6.8kOhm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Height Seated (Max)
    0.025 0.64mm