  • YPCJ0015T
YPCJ0015T
advertisement
Manufacturer No:
YPCJ0015T
HK JDW NO:
58-YPCJ0015T
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
YPCJ0015T
Description:
PTC RESET FUSE 265V 90MA RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
YPCJ0015T
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to YPCJ0015T.
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    0°C~60°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    YP
  • Size / Dimension
    0.433Dia x 0.197 T 11.00mmx5.00mm
  • Tolerance
    25%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Type
    Ceramic
  • Resistance
    15Ohm
  • Current Rating
    90mA
  • Approval Agency
    CECC
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Max Current Rating
    1.5A
  • Hold Current
    90mA
  • Voltage - Max
    265V
  • Trip Current
    180mA
  • Resistance @ 25°C
    15Ohm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm