  • Z-15GQ55-B
Z-15GQ55-B
advertisement
Manufacturer No:
Z-15GQ55-B
HK JDW NO:
607-Z-15GQ55-B
Package:
Datasheet:
Z-15GQ55-B
Description:
Basic / Snap Action Switches PNL MNT RLR
Step5Bar-code shipping tag
Z-15GQ55-B
  • Mount
    Panel, Screw
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Weight
    58g
  • Actuator Material
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -15°C~80°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    15A AC 6A DC
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    17.45mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    6A
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Overtravel Plunger
  • Max Voltage Rating (AC)
    500V
  • Max Current Rating
    15A
  • Electrical Life
    500,000 Cycles
  • Max Voltage Rating (DC)
    250V
  • Mechanical Life
    10,000,000 Cycles
  • Operating Force
    540gf
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    15A@250VAC
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    15A@14VDC
  • Overtravel
    0.217 (5.5mm)
  • Differential Travel
    0.002 (0.05mm)
  • Pretravel
    0.071 (1.8mm)
  • Operating Position
    0.859 (21.8mm)
  • Release Force
    114gf
  • Pre-Travel-Max
    1.8 mm
  • Length
    49.2mm
  • Body Height
    25.5mm