  • Z-15GW22-B
Z-15GW22-B
advertisement
Manufacturer No:
Z-15GW22-B
HK JDW NO:
607-Z-15GW22-B
Package:
Datasheet:
Z-15GW22-B
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 125V
Step5Bar-code shipping tag
Z-15GW22-B
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    2
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    15A AC 6A DC
  • Orientation
    Straight
  • Ingress Protection
    IP00
  • Depth
    17.45mm
  • Current Rating
    15A
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Actuator Type
    Lever, Roller
  • Circuit
  • Max Voltage Rating (AC)
    500V
  • Max Current Rating
    15A
  • Electrical Life
    500,000 Cycles
  • Number of Poles
    1
  • Max Voltage Rating (DC)
    250V
  • Mechanical Life
    10,000,000 Cycles
  • Switch Type
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Contact Current Rating
    15A
  • Operating Force
    160gf
  • Overtravel
    0.094 (2.4mm)
  • Differential Travel
    0.020 (0.5mm)
  • Operating Position
    1.188 (30.2mm)
  • Release Force
    42gf
  • Length
    49.2mm
  • Width
    49.2mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    58g
  • Actuator Material
    Plastic, Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -25°C~80°C