  • Z-15GW255-B
Z-15GW255-B
advertisement
Manufacturer No:
Z-15GW255-B
HK JDW NO:
607-Z-15GW255-B
Package:
Datasheet:
Z-15GW255-B
Description:
Basic / Snap Action Switches BASIC SWITCH
Step5Bar-code shipping tag
Z-15GW255-B
  • Mount
    Chassis Mount, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Actuator Material
    Plastic, Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -15°C~80°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1998
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    15A AC 6A DC
  • Depth
    17.45mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    15A
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Lever, Roller
  • Max Voltage Rating (AC)
    500V
  • Max Current Rating
    15A
  • Electrical Life
    500,000 Cycles
  • Max Voltage Rating (DC)
    250V
  • Mechanical Life
    10,000,000 Cycles
  • Operating Force
    130gf
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    15A@250VAC
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    15A@14VDC
  • Overtravel
    0.158 (4.0mm)
  • Differential Travel
    0.062 (1.6mm)
  • Operating Position
    1.188 (30.2mm)
  • Release Force
    21gf
  • Length
    39.4mm
  • Width
    49.2mm
  • Body Height
    25.5mm