  • Z0292212VSGR3796
Z0292212VSGR3796
advertisement
Manufacturer No:
Z0292212VSGR3796
Manufacturer:
Zilog
HK JDW NO:
899-Z0292212VSGR3796
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
Description:
Modem Z02922 44 Pin 44-LCC (J-Lead)
Purchasing and Inquiry
Z0292212VSGR3796 Overview
Surface Mount is capable of mounting a PCB.The 44-LCC (J-Lead) is well known in the electronics industry for its low package costs.For normal operation, 4.5V~5.5V Supply Voltage is provided.A packaging material called Tube is used.Base Part Number Z02922 identifies related parts.It is connected by a 44-pin.The mount is in the shape of a Surface Mount.
Z0292212VSGR3796 Features
44-LCC (J-Lead) package
44 pins
Z0292212VSGR3796 Applications
There are a lot of Zilog Z0292212VSGR3796 Modems ICs & Modules applications.
  • Satellite communications networks
  • Clock radio
  • Single to Multimode Fiber Conversion
  • Indoor ad hoc meeting
  • Structural bonding
  • Switches/bridges/routers/servers
  • Wired telephone
  • Wireless modems
  • Desktop radio
  • Fiber-to-the-desktop
Step5Bar-code shipping tag
Z0292212VSGR3796
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-LCC (J-Lead)
  • Number of Pins
    44
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    Z02922
  • Baud Rate
    9.6k
  • Data Format
    V.21, V.22, V.23, V.29, Bell 103, Bell 212A