  • Z4KE180-E3/73
Z4KE180-E3/73
advertisement
Manufacturer No:
Z4KE180-E3/73
HK JDW NO:
884-Z4KE180-E3/73
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
Z4KE180-E3/73
Description:
1.3kOhms ±10% 180V 500nA @ 129.6V -55°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
Z4KE180-E3/73
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Supplier Device Package
    DO-204AL (DO-41)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2013
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Base Part Number
    Z4KE180
  • Impedance
    1.3kOhm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 129.6V
  • Power Dissipation
    1.5W
  • Power - Max
    1.5W
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    1.3kOhms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    180V
  • Zener Voltage
    180V
  • Voltage Tolerance
    10%
  • Zener Current
    8mA