  • ZF1-12-02-T-WT
ZF1-12-02-T-WT
advertisement
Manufacturer No:
ZF1-12-02-T-WT
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-ZF1-12-02-T-WT
Package:
Datasheet:
Description:
ZF1 Series FFC Contacts, Top Tube 0.039 1.00mm Solder 12 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C
Quantity:
In Stock : 155
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ZF1-12-02-T-WT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Rows
    1
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    12
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    6.8mm
  • Contact Finish
    Tin
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-2
  • Housing Color
    Natural
  • Max Current Rating
    1.9A
  • Flat Flex Type
    FFC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top
  • Cable End Type
    Straight
  • Locking Feature
    Slide Lock
  • Actuator Color
    Black
  • Length
    19mm
  • Height Above Board
    0.118 3.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-2
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Actuator Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C