  • ZF1-20-01-T-WT
ZF1-20-01-T-WT
advertisement
Manufacturer No:
ZF1-20-01-T-WT
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-ZF1-20-01-T-WT
Package:
Datasheet:
Description:
ZF1 Series FFC Contacts, Bottom Tube 0.039 1.00mm Solder 20 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 1.9A per Contact
Quantity:
In Stock : 734
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ZF1-20-01-T-WT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    1 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Actuator Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Series
    ZF1
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    20
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Receptacle
  • Additional Feature
    ROHS COMPLIANT
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    1.9A per Contact
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    20
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    6.8mm
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Tin
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • UL Flammability Code
    94V-2
  • Housing Color
    Natural
  • Contact Style
    DUAL PRONG
  • Body/Shell Style
    SOCKET
  • Max Current Rating
    1.9A
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insertion Force-Max
    ZIF N
  • Flat Flex Type
    FFC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Straight
  • Locking Feature
    Slide Lock
  • Actuator Color
    Black
  • Length
    27mm
  • Height Above Board
    0.118 3.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm