  • ZGL41-120-E3/97
ZGL41-120-E3/97
advertisement
Manufacturer No:
ZGL41-120-E3/97
HK JDW NO:
884-ZGL41-120-E3/97
Package:
DO-213AB, MELF
Datasheet:
Description:
380Ohms ±10% 120V 1μA @ 91.2V -55°C~150°C 1W DO-213AB, MELF
Step5Bar-code shipping tag
ZGL41-120-E3/97
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-213AB, MELF
  • Supplier Device Package
    GL41 (DO-213AB)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Base Part Number
    ZGL41-120
  • Impedance
    380Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 91.2V
  • Power Dissipation
    1W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Power - Max
    1W
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    380Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    120V
  • Zener Voltage
    120V
  • Voltage Tolerance
    10%